Skip links
QDMS

DİF

DİF, oluşan hataların, uygunsuzlukların veya şikayetlerin düzeltilmesi ve tekrarlanmaması için alınan iyileştirici aksiyonların planlanmasını ifade eder. Bu faaliyetler, kuruluşun süreçlerini ve hizmet kalitesini sürekli olarak iyileştirmeyi hedefler.

— Ogeasoft - QDMS

QDMS DİF Modülü, uygunsuzluk yönetiminde etkili ve verimli bir yol haritası sunarak kurumunuzun sürekli gelişimini destekler ve iş süreçlerini optimize eder. Bu sayede, işletme performansınızı artırabilir, müşteri memnuniyetini yükseltebilir ve rekabet avantajı elde edebilirsiniz.

— Ogeasoft

Müşteri Şikayet Yönetimi Adımları

Oluşan hataların, uygunsuzlukların veya şikayetlerin nedenlerini araştırıp kök nedenlerini ortadan kaldırmak amacıyla alınan faaliyetlerdir. Mevcut bir sorunu düzeltmek ve tekrarlamasını önlemek için yapılan müdahalelerdir.
Süreçlerin ve hizmet kalitesinin etkin bir şekilde geliştirilmesi için alınan proaktif faaliyetlerdir. Potansiyel risklerin ve zayıf noktaların tespiti ve iyileştirme önlemlerinin planlanması ile ilgilenir.
Kuruluşların sürekli gelişim ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olur. Bu nedenle, kurumsal yönetim sistemlerinin temel unsurlarından biri olarak kabul edilir ve düzenli olarak izlenir ve değerlendirilir. DİF süreçleri, kuruluşların iş süreçlerini verimli bir şekilde yürütmesini ve kalite standartlarını yüksek tutmasını sağlayarak müşteri memnuniyetini artırır.
— Müşteri Şikayet Yönetimi

Faydaları

Düzeltici İyileştirici Faaliyetler (DİF) Yönetimi Modülü, çeşitli kaynaklardan çıkan uygunsuzlukların kalıcı çözümlerinin arandığı ve bu çözümlerin kayıt altına alınıp önlemlerinin planlandığı entegre bir modüldür.

Süreç, acil önlem raporunun yazılıp kök neden araştırmalarının yapıldığı, kök nedenlerin tespit edildikten sonra ilgili aksiyonların planlandığı ve tamamlandığı, sonuç raporunun kapatma onayı için gönderildiği bir akışa sahiptir.
İç ve Dış Müşteri Şikayetleri, Denetim, Risk Analizleri, Olay Bildirimi gibi diğer modüllerle doğal bir entegrasyon sağlayarak işbirliği içinde çalışır.
QDMS'nin uygunsuzluk yönetimi sayesinde uygunsuzlukları etkili bir şekilde dijital ortamda yönetebilir, açma ve kapatma onay akışlarını prosedüre uygun şekilde tanımlayabilirsiniz. Kurumunuza özgü uygunsuzluk kategorileri tanımlayarak analizleri kategori bazında gerçekleştirebilir, hata türleri ve etkileri analizleri ile kalite maliyeti analizleri yapabilirsiniz.
8D yönetimi yaparak tüm adımları kapsayan ayrı 8D rapor formatları belirleyebilir ve farklı kök neden analiz yöntemleri oluşturarak ilgili aksiyonları atayabilirsiniz.
RPA entegrasyonu ile 8D raporlarının müşteri ortamlarına otomatik olarak yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Düzeltici Önleyici Faaliyet kaynaklarını tanımlayarak, kaynak bazında rapor ve grafiklere erişebilir, gerekli analizleri gerçekleştirebilirsiniz.

Müşteri, tedarikçi ve şirket içi olarak farklı rapor formatları tanımlayarak, sistem tarafından otomatik olarak oluşturulan raporlar alabilirsiniz.

İç Müşteri Şikayeti, Dış Müşteri Şikayeti, Denetim Yönetimi ve Risk Yönetimi modüllerinden Düzeltici Önleyici Faaliyet başlatabilir ve farklı iyileştirme alanlarını analiz etmek için çeşitli fonksiyonlarda grafik ve raporlar oluşturabilirsiniz.

Ogeasoft, size en iyi hizmetini sunabilmek için çerez kullanmaktadır.
Explore
Drag